T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MANİSA / SALİHLİ - Milli Egemenlik Ortaokulu

Duyurular

Haz

Milli Eğitim Bakanlığı´nca yapılan 5. sınıf kayıt işlemleri e-okul üzerinden genellikle Temmuz ayının 4.haftası yapılmakta olup öğrencilerin ikametgâhları da esas alınacak. Ortaokul 5. sınıf kayıt başvuru işlemleri için başvuru formuna öğrenci T.C. kimlik no , öğrenci okul no, girilerek öğrencinin hangi ortaokulda eğitim göreceğini sitem üzerinden öğrenebilir.

Sınıfların Z sistemine göre belirlenmesi ve Yabancı Dil Ağırlıklı Program Proje sınıfına girecek öğrencilerin belirlenmesi amacıyla ORYANTASYON (10-14 Eylül 2018 tarihlerinde uyum eğitimi) Döneminde (5.sınıf öğrencilerimize yönelik 4.sınıf konularını içeren) sınav (kesin tarih okul web sitemizde belirtilecek) uygulanacaktır.

Sınav Notunun %70 ve 4.Sınıf Not ortalamasının %30’u baz alınarak sıralama yapılacak ve 2 şubelik (ilgili yönetmelik gereği sınıflar 30 kişiden fazla olmayacağı için toplam 60 öğrenci) Yabancı dil ağırlıklı sınıflara kayıt olma hakkı kazanacaktır. Sınava katılmayan-katılamayan öğrencilerimiz 4.sınıf yılsonu not ortalamalarına göre A-B-C Şubelerine Z Sistemine göre yerleştirilecektir.

Proje Sınıfı kitapları okul aile birliğimizin ilgili kararı gereği İngilizce zümre toplantısında belirlenen (Oxford, Cambridge, yds vb.) şekilde ücretleri mukabilinde alınacaktır. Proje sınıfını istemeyen öğrencimizin yerine sıradaki öğrenci, velimizin izniyle alınacaktır. Sınıflar 14 Eylül 2018 Cuma günü Z Sistemine göre belirlenecek ve sitemizden duyurulacaktır.

Homojen (yakın değerlere sahip) ve şeffaflık ilkesine göre sınıflarımızın belirlenmesinden sonra, sınıflar arası geçiş taleplerine KESİNLİKLE izin verilmeyecektir. ( Okul rehberlik servisimizin önerisi, disiplin kurulumuzun kararı ve okul müdürünün onayı ile sınıf değişikliği hariç)

Tem

MEB, kılavuzda verdiği bilgiye göre,yerel yerleştirmede öğrencileri, ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin

1.ikamet adresleri,

2.ortaokullarda bulunuşlukları, (5.sınıftan itibaren aynı okulu okuyan avantajlı)

3.tercih önceliği, 

4.okul başarı puanları, (80-ile100 not ortalamasına sahip olanlar  eşit, 60 ile 79.99 olanlar eşit)

5.devam-devamsızlık ve (0-5 gün arası eşit, 5,5-10 gün olanlar eşit)

6.yaş kriterleri  (Küçük olan öncelikli)

göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir.

Ilk yerlestirme 6 Agustos tarihinde baslayacaktir.

Ağu

Herhangi bir kuruma yerlesmeyen ogrenci velilerimizle pazartesi gunu bilgilendirme toplantisi yapılacak. Toplanti Ek yerleştirmenin baslayacagi 06.08.2018 pazartesi gunu saat 11 de okul Rehber öğretmeni Ayben Demirkaya´nin katilimi ile yapilacaktir. 

 

Tem

24 Temmuz - 16 Agustos Tarihleri arasi yapılacak olan Dyk yaz donemi programi yayinlanmis olup,

kurs siniflari ayni siniflar olarak belirlenmiştir. Ornek 8/A sinifi; DYK A subesi, 8/B Sinifi DYK B şubesi olmustur. 

Fen, Matematik, Turkçe dersleri hafta 3 saat,

İnkılâp Tarihi, Din Kulturu ve Yabanci Dil 2 saat okutulacaktir.

Dersler Salı, Çarsamba ve Persembe gunleri 6´şar ders olacaktir.

Dersler 08.30 da baslayacak, 13.10´ da bitecektir.

Tem

Tercih ve Yerleştirme Takvimi Aşağıda gösterilmiştir.

Haz

2018 Yılı Ortaöğretime Geçiş Tercih Ve Yerleştirme Kılavuzu Yayınlandı. 

(https://odsgm.meb.gov.tr/www/2018-yili-ortaogretime-gecis-tercih-ve-yerlestirme-kilavuzu/icerik/322)

Haz

2018 Yılı Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Sonuçlarına Asagidaki linkten ulaşabilirsiniz.

(http://sonuc.meb.gov.tr)

Haz

MEB, kılavuzda verdiği bilgiye göre, yerel yerleştirmede öğrencileri, ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir.

MEB bunun detaylarını ise şu şekilde açıklamıştır

Haz

8.Sınıfa Geçecek Öğrencilerimiz Yaz Dönemi DYK Başvurusunu E-KURS modülü (http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS//giris.jsp) yaparken 7.sınıf derslerinden Fen ve Teknoloji, Matemtik, Türkçe, İngilizce, Din Kültürü ve ahlak Bilgi ve Sosyal Bilgiler (İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük) derslerini seçiecektir.

Öğretmen başvurusunun yetersiz olması durumunda öncelikle 8.sınıflardan başlanarak imkan dahilinde diğer sınıflara da kurs açılacak ve Okul web sitesinden duyurulacaktır

Haz

2017 – 2018 Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yaz Dönemi başvuru ve kurs takvimi aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Kurs merkezi olacak okullarımızın, kurs vermek isteyen öğretmenlerimizin ve kurslara katılmak isteyen öğrencilerimizin başvurularını zamanında yapmaları önemle rica olunur. Öğretmen Başvurusunun yetersiz olması durumunda 8.sınıfa geçecek öğrencilerimize öncelikle kurs açılacaktır.Haz

Ogrencilerimiz bu yıl kullandigi ders kitabı, defter, soru bankasi, gazete vb. Atik kagitlari okulumuza getirerek geri dönüşümde kullanılması; cevreye ve doğaya kazandirilmasi amacli baslatilan kampanyaya destek sunabiliriz.

Ogrencilerimiz sinif ogretmenine adini yazdirarak teslim edebilir.

Orman Kaynakları Açısından;

Türkiye´de orman kaynakları kağıt üretimine paralel olarak gelişmemekte, bu yüzden kağıt sanayi için hammadde sıkıntısı doğmaktadır. 1 ton kağıt üretimi için takriben 3 m³ ağaca ihtiyaç vardır ki, atık kağıdın değerlendirilebilmesi ile odun kullanımı sınırlandırılabilmektedir.

İstatistiklere Bakıldığında;

Atık kağıt kullanılmaması halinde; Türkiye´de günde 175 hektar, Dünya´da ise her dakikada 110 bin hektar orman yok olmakta. Bunun getireceği doğa tahribatı ve ekolojik dengeye verdiği zarar ise hiçbir ekonomik bedelle ödenmeyecek kadar ağırdır.

20 yaşındaki ağaçtan 60 kg. kağıt elde edilirken, 150 kg. atık kağıttan 100 / 140 kg. mamul kağıt/ karton elde etmek mümkün olmaktadır

Haz

Sinav Sonuclarin ertelendi

Haz

Zonguldak Spor Lisesi Duyurusu ekte sunulmuştur

Haz

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Güzel Sanatlar Liseleri ile Spor Liselerinin ekli listede belirtilen kontenjanlarına öğrenci alımı ile ilgili usul ve esasların belirtildiği Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün ilgi yazısı ekte gönderilmiştir.

ekte sunulmuştur

Haz

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Güzel Sanatlar Liseleri ile Spor Liselerinin ekli listede belirtilen kontenjanlarına öğrenci alımı ile ilgili usul ve esasların belirtildiği Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün ilgi yazısı ekte gönderilmiştir.

Güzel Sanatlar Liseleri Kontenjanları ekte sunulmuştur