T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MANİSA / SALİHLİ - Milli Egemenlik Ortaokulu

Haberler

Ekm

Yiyiniz, için fakat israf etmeyiniz. (Ayet-i Celile)

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim´i Dünya Gıda Günü olarak kabul etti. Dünya Gıda Günü´nde Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde açlık, gıda üretimi ve tüketimi gibi konular incelenir. Beslenme üzerinde durulur. Ülkemizde her yıl 16 Ekim günü gazete ve dergilerde konuya ilişkin yazılar yayınlanır. Radyo ve televizyonda konuşmalar yapılır. Okullarımızda beslenmenin, dengeli beslenmenin önem ve gereği anlatılır. 

Beslenmek için aldığımız ; hayvansal, bitkisel, madensel maddelere besin denir. Dünyada üretilen gıda maddeleri artan nüfusa yeterli olmamaktadır. Besin maddeleri üretiminin az olduğu yoksul ülkelerde açlık ve yetersiz beslenme sorunu vardır. Açlık, yetersiz beslenme, bedenin gerekli ölçü ve türde besin alamamasıdır. Açlık ve yetersiz beslenme konusu tüm ulusların ortak sorunudur. Bu soruna dikkati çekmek, çözüm yolları bulmak amacı ile her yıl Birleşmiş Milletler´e üye tüm ülkelerde toplantılar düzenlenir. Toplantılardaki araştırma ve inceleme sonuçları dünya kamu oyuna duyurulur. 

Yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarının nedenleri, besin üretim ve dağılımının yetersizliği, bilgisizlik, hızlı nüfus artışı, ekonomik güçsüzlük ve çevre sağlığının bozulmasıdır. Yapılan hesaplara göre dünyada yaklaşık 450 milyon insan yetersiz beslenmektedir. Sadece bu sayı bile dünyamızın en büyük ve en önemli sorununun açlık olduğunu gösteriyor. Dünyanın pek çok yerinde insanlar, açlıktan ölmekte, iyi beslenemedikleri için hasta olmaktadırlar. 

Ülkemizde besin üretimi, artan nüfusun gereksinmesini karşılamaktadır. Besin tüketimimiz ile üretimimiz arasında bir denge vardır. Türkiye, yeryüzünde besin maddeleri üretiminde kendi kendine yeterli yedi ülkeden biridir. Ancak yurdumuzda üretilen besin maddeleri iyi değerlendirilmiyor. Besin maddelerinden gereği gibi yararlanılmıyor. Üretilen besinler ülkemizde düzenli olarak dağıtılamıyor. 

Halkımızın iyi ve yeterli besin alması amacıyla Milli Gıda Yüksek Kurulu adında bir örgüt kurulmuştur. 

 

Kurulun başlıca görevleri şöyle belirlenmiştir: 

· Besin maddelerinin üretim ve tüketim sorunlarını araştırmak. 

· Beslenme sorunlarının çözümleri için öneriler saptamak. 

· Konuya ilişkin yasal düzenlemeleri incelemek. 

 

Büyük kentlerimizde yapılan bir araştırma sonucuna göre besin maddelerinin onda biri çöplüklere atılmaktadır. Atılan besin maddelerinin başında genelde tahıl ürünleri gelmektedir. Bu savurganlığın önlenmesi için üstümüze düşen görevleri yapmalı, savurganlığın bu türüne de karşı çıkmalıyız. Yakınlarımızı bu konuda sürekli uyaralım. 

Başlıca besinlerimiz sebze, meyve, et, ekmek, yağ, tuz, süt, su, yumurtadır. Besinlerin bir bölümü vücudumuz için gerekli olan ısı ve enerjiyi sağlar. Bunlar şekerli maddeler ve yağlardır. Bir bölümü organlarımızı onarır, büyümemizi etkiler. Bunlar süt, yumurta, baklagiller gibi proteinlerdir. Vitaminler ise vücudumuzu hastalıklardan korur. Vitaminler daha çok meyve ve sebzelerde bulunur.

Ekm

Okulumuz ogretmenleri kahvaltı etkinliginde biraraya toparlanarak neseli bir zaman geçirdi. 

Ekm

Asure etkinligimiz yerel basinda yer aldi.

1500 kisilik hazirlanan asure hayri ve kan bagisi etkinligimize katilan tum misafirlerimize, velilerimize, emek veren öğretmenlerimize, okul aile birligimize, proje sorumlusu ogretmenlerimize, kizılay ekibine ve okul idaremize teşekkür ederiz.

 

Ekm

Beden egitimi ders ogretmenleri Serkan Yıldırım ve Seher Kondu onderliginde Korografili Isınma Çalışması yapan öğrencilerimiz eğlenerek derse başladı. 

Ekm

Şube Müdürümüz Guven Akça Okulumuzda İncelemede Bulundu. Sınıflarımızı gezerek ogrencilerimizle muhabbet eden Sube müdürümüz siniflarin kalabalik olmasina rağmen öğrencilerimizin basarisi, öğretmenlerimizin özverisi nedeniyle tebrik etti.

Ekm

Salihli Kaymakamımız Sayın Levent KILIÇ, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Mahmut Süreyya KARAOĞLU, Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Hasan UĞURLU, İlçe Emniyet Müüdürümüz Sayın Sayım BAŞARAN ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsa DİLEK öğrencilerimizle birlikte Futboll oynayarak öğrencilerimzin gönlünü fethettiler. Kendilerinin bu örnek davranışını görmek çok öğrencilerimizi çok mutlu etti. Amirlerimize çok teşekkür ederiz...

Ekm

Salihli Kaymakamımız Sayın Levent KILIÇ, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Mahmut Süreyya KARAOĞLU, Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Hasan UĞURLU, İlçe Emniyet Müüdürümüz Sayın Sayım BAŞARAN ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsa DİLEK öğrencilerimizle birlikte Voleybol oynayarak öğrencilerimzin gönlünü fethettiler. Kendilerinin bu örnek davranışını görmek çok öğrencilerimizi çok mutlu etti. Amirlerimize çok teşekkür ederiz...

Ekm

Salihli Kaymakamımız Sayın Levent KILIÇ, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Mahmut Süreyya KARAOĞLU, Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Hasan UĞURLU, İlçe Emniyet Müüdürümüz Sayın Sayım BAŞARAN ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsa DİLEK öğrencilerimizle birlikte Basketbol oynayarak öğrencilerimzin gönlünü fethettiler. Kendilerinin bu örnek davranışını görmek çok öğrencilerimizi çok mutlu etti. Amirlerimize çok teşekkür ederiz...

Ekm

11 Ekim Perşembe Günü organize ettiğimiz Kan Bağışı etkinliğimize Salihli Kaymakamımız Sayın Levent KILIÇ önderliğinde, Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Mahmut Süreyya KARAOĞLU, Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Hasan UĞURLU, İlçe Emniyet Mğüdürümüz Sayın Sayım BAŞARAN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsa DİLEK, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerimizin ve çeşitli kurumların daire amirlerinin katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca etkinliğimize ilçe genelindeki birçok öğretmen arkadaşımız ve velilerimiz katılım sağlamıştır.

Ekm

11 Ekim Preşembe günü okulumuzda yapılacak olan Kızılay Kan Bağışı kampanyamız ile ilgili Salihli Kaymakamımız Sayın Levent KILIÇ´a bilgilendirme yaptık. Kendisi bu önemli günde yanımızda olacağını belirtti. Ayrıca kampanyamıza kan bağışlayarak destek olacaklarını belirttiler. Tüm velilerimizi 11 Ekimde Kan Bağış kampanyamızda okulumuza bekliyoruz.

Ekm

11 Ekim Preşembe günü okulumuzda yapılacak olan Kızılay Kan Bağışı kampanyamız ile ilgili Salihli Belediye Başkanımız Sayın Zeki KAYDA´ya bilgilendirme yaptık. Kendisi bu önemli günde yanımızda olacağını belirtti. Tüm velilerimizi 11 Ekimde Kan Bağış kampanyamızda okulumuza bekliyoruz.

Ekm

11 Ekim Preşembe günü okulumuzda yapılacak olan Kızılay Kan Bağışı kampanyamız ile ilgili İlçe Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Hasan UĞURLU´ya bilgilendirme yaptık. Kendisi bu önemli günde yanımızda olacağını belirtti. Tüm velilerimizi 11 Ekimde Kan Bağış kampanyamızda okulumuza bekliyoruz.

Ekm

11 Ekim Preşembe günü okulumuzda yapılacak olan Kızılay Kan Bağışı kampanyamız ile ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsa DİLEK´e bilgilendirme yaptık. Kendisi bu önemli günde yanımızda olacağını belirtti. Tüm velilerimizi 11 Ekimde Kan Bağış kampanyamızda okulumuza bekliyoruz.

Ekm

11 Ekim 2018 Perşembe Günü Saat 10.30 ile 18 saatleri arasında okul bahçemizde  "Manisa Sana Kanım Feda" Projesinin gerçekleştirileceği gün okul aile birliğimiz tarafından AŞURE İkramı Yapılacaktır. Kan Bağışına Destek Olmanızı ve Aşure İkramımıza kayıtımınızdan onur duyarız.

Ekm

21 Ekim´e kadar devam edecek olan Avrupa Kod Haftası etkinliği okulumuzda her gün uygulanmaktadır.